Jak zacząć programować?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie na początku swojej drogi. Odpowiedź, zwłaszcza dla osób, które nigdy nie miały z tym styczności, może być bardzo trudna.

W tym wpisie opowiem wam jak najlepiej zacząć swoją przygodę z programowaniem oraz jak to wyglądało u mnie.

Moja przygoda z programowaniem zaczęła się w pierwszej klasie technikum. Wtedy stworzyłem swoją pierwszą w życiu grę – był to prosty RPG napisany w Batchu, czyli w konsoli systemowej. Bardzo mi się to spodobało i zacząłem szukać więcej informacji na temat programowania i tworzenia gier w internecie. Po jakimś czasie stworzyłem kolejną grę RPG, tym razem w programie RPG Maker VX Ace. Był to typowy pixelowy RPG – chodziło się po mapie, robiło misje, zabijało mobki itp. Jakiś czas później odkryłem silnik Unity i zacząłem coraz więcej o nim czytać. Możliwość tego, że mogę zrobić jakąkolwiek grę jaką tylko chcę była naprawdę motywująca. Zakupiłem więc kurs z tworzenia gier w Unity 3D na platformie strefakursow.pl i zacząłem się uczyć. Po zakończeniu stworzyłem prosty horrorek, który polega na ucieczce z nawiedzonego domu. Gra gameplayem bardzo przypomina starego Slender Mana. Wszystkie moje gry są dostępne do pobrania na moim Portfolio.

Tworzenie gier nie przypadło mi jednak do gustu. Trzeba serio lubić matematykę, inaczej nie warto się za to zabierać. Jak tylko myślę o pisaniu grawitacji, to aż mnie skręca w brzuchu.

W drugiej klasie technikum zainteresowałem się tworzeniem stron i od razu się wciągnąłem. Ukończyłem wszystkie kursy Mirosława Zelenta na Youtube (HTML, CSS, JavaScript, PHP, MySQL, a dodatkowo C++ i obiektowy C++) i zacząłem tworzyć własne strony. W tym czasie oglądałem wiele kanałów na YouTube jak The Net Ninja, Koduje, czy Overment, czytałem blogi, poradniki, udzielałem się na forach i grupach na Facebooku. Po jakimś czasie stworzyłem własne portfolio i zacząłem robić zlecenia na strony stale rozwijając swoje umiejętności (co można zauważyć po jakości moich projektów Stare vs Obecne). A teraz jestem tutaj i tworzę właśnie mojego bloga.

To taka bardzo skrócona wersja mojej przygody z programowaniem. Nie było łatwo, ale przyznam, że warto, serio. Poznałem wiele ciekawych osób i nauczyłem się masy przydatnych rzeczy, do tego świetnie się przy tym bawiąc. Ale wróćmy do tematu wpisu.

Więc jak zacząć programować?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Mi bardzo pomogło technikum, w którym próbowałem wszystkiego po kolei – sieci, administracja systemami, montaż komputerów, programowanie i tworzenie stron internetowych. Jeśli chcesz z tym wiązać przyszłość i czujesz, że to jest dla Ciebie – idź do technikum informatycznego. Jeśli jednak jesteś już w szkole średniej lub wyżej, nic nie szkodzi, nigdy nie jest za późno na naukę.

Spróbuj odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 1. Co chciałbyś stworzyć? Grę? Stronę internetową? Aplikację na telefon?
 2. Jesteś kreatywny i lubisz tworzyć, czy raczej lubisz matematykę i analityczne myślenie?
 3. Dlaczego chcesz się nauczyć programować?

Jeśli odpowiedziałeś na te pytania – przełóż swoje odpowiedzi na tą infografikę:

Po wyborze języka poszukaj odpowiedniego do niego kursu na internecie i po prostu zacznij się uczyć, nic prostszego 🙂

Strony z kursami, które polecam: Strefa Kursów, Samuraj Programowania, Udemy, Pluralsight.

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na kursy, skorzystaj z darmowych materiałów na YouTube. Jeśli znasz angielski – polecam kanał The Net Ninja. Jeśli nie – Pasja Informatyki.

W kolejnych wpisach postaram się opisać dokładnie każdy język programowania/technologię, czyli do czego się przydaje, co można w nim zrobić, jak długo zajmuje nauka, czy jest trudny i ile można zarobić znając go.


Spyze

Nazywam się Michał Michasiów, mam 18 lat i uczęszczam do trzeciej klasy technikum informatycznego w Bielsku - Białej. Programowaniem interesuję się od trzech lat. Uwielbiam uczyć się i poznawać nowe rzeczy, nie brakuje mi więc chęci i motywacji do nauki. Moim celem, jak i marzeniem jest zostać programistą Full-Stack, a dokładnie JavaScript Developerem.

3 komentarze

Adrian · 10 maja 2019 o 21:06

Zastanawiam się na ile takie kursy online są efektywnym sposobem uczenia się programowania. Może spróbuję, bo jak patrzę na ceny kursów programowania np. na https://eventis.pl to raczej jest to oferta dla firm niż prywatnych osób.

  Spyze · 11 maja 2019 o 08:08

  Na Udemy co chwile są promocje nawet to 30 zł za cały kurs, dlatego jest to najpopularniejsza platforma do nauki programowania na świecie. Z tym, że to są po prostu filmy, które przerabiamy. Pod słowem „kurs” kryje się dużo znaczeń, o których nie wspomniałem we wpisie (bo nie są dla mnie efektywną i opłacalną metodą nauki). Można wykupić indywidualny kurs online za 1000-3000zł lub bootcamp (kurs na miejscu) za 6000-15000zł. Jednak w świecie programowania jedną z najbardziej cenionych zalet jest umiejętność właśnie samodzielnej nauki i to jest właśnie piękne, że żeby być super programistą nie trzeba nawet wydać ani złotówki na kursy, szkolenia itp (można uczyć się za darmo z dokumentacji). Wystarczy komputer i internet. I duużo chęci 🙂

   Adrian · 27 maja 2019 o 09:16

   Dzięki za odpowiedź, pewnie tak jest, tylko to jest właśnie najtrudniejsza część uczenia się czyli samodyscyplina i motywacja 😉 Inaczej by nie budowali szkół, uczelni ani nie było kursów, które w teorii powinny pomóc nauczyć się trochę szybciej, bo nie trzeba do wszystkiego dochodzić niejako samemu. Ale rozumiem twój punkt widzenia 🙂

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *